17 grudnia 2021
« Back to Glossary Index

International Automotive Task Force – Międzynarodową Grupę Zadaniową Przemysłu Motoryzacyjnego – organizacja skupiająca producentów samochodów i stowarzyszeń producentów branży motoryzacyjnej, której głównym zadaniem jest zapewnienie lepszej jakości produktów branży motoryzacyjnej. Wypracowała ona m.in. normę IATF 16949:2016, która powszechnie stosowana jest w sektorze automotive. Wspomniana specyfikacja techniczna standardu ISO pozwala zwiększyć efektywność łańcucha dostaw w opisywanej branży, ale też usprawnić funkcjonowanie firmy na wielu innych płaszczyznach. Podmioty zainteresowane przeprowadzeniem przez naszą firmę audytu bądź szkolenia w tym zakresie serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty!

Jakie są wymagania względem zdobycia certyfikacji IATF?

Do spełnienia normy IATF 16949:2016 przedsiębiorstwo musi prężnie funkcjonować w branży motoryzacyjnej. Oznacza to konieczność utrzymywania stałej relacji biznesowej przynajmniej z jednym podmiotem również funkcjonującym w sektorze automotive. Pod uwagę brane są ponadto zapisy jakości z ostatniego roku prowadzenia działalności. Należy też pamiętać, że opisywane rozwiązanie jest dostępne wyłącznie w przypadku firm zajmujących się produkcją części dla motoryzacji. Spełnienie wszystkich warunków umożliwia rozpoczęcie wdrażania specyfikacji technicznej IATF 16949:2016. Zapewniamy profesjonalne wykonanie audytów i szkoleń związanych z tą normą – po więcej informacji zachęcamy do kontaktu.

Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie IATF 16949:2016?

Wspomniany standard jest uznawany za kluczowy w branży motoryzacyjnej na rynku niemieckim, francuskim, włoskim i amerykańskim. Z tego względu dostawcy, którzy planują ekspansję działalności poza granice kraju, powinni zdecydować się właśnie na wdrożenie IATF 16949:2016. Taka licencja umożliwia rozpoczęcie międzynarodowego handlu z podmiotami z sektora automotive. Firma staje się również atrakcyjniejsza dla potencjalnych inwestorów. Dzięki certyfikatowi polepsza swój wizerunek, co bezpośrednio rzutuje w większości przypadków na osiągane zyski i szybkość nawiązywania relacji biznesowych.

Warto przy tym pamiętać, że opisywana norma jest specyfikacją techniczną ISO, stanowiąc element kompleksowego systemu zarządzania jakością. Wdrożenie IATF 16949:2016 umożliwia więc efektywniejszą kontrolę realizacji poszczególnych procesów – tak, by były one przeprowadzane w sposób właściwy. Dostawców z branży motoryzacyjnej, ale również inne podmioty funkcjonujące na tym rynku, serdecznie zapraszamy do współpracy i powierzenia nam wykonania audytu lub szkolenia!

« Wróć do listy